Mega2560 Pro ATMEGA2560-16AU USB CH340G Development Board
850.00 excl GST
3 in stock
This is compact version of Arduino Mega 2560 With same features as Arduino Mega 2560
SKU: ri-0037 Categories: ,
3. The Mega Pro Embed functionalities are identical to the Arduino Mega 2560. Even though it is an Embed board, it is solid stable as the Mega Board. It uses the original chip, and a 16 MHz high-quality quartz resonators is present on the board.
5. The board can be powered directly through the Micro USB connector, or via the corresponding contact on the board (Vin). The used voltage regulator operates in a range of 6 to 9V DC.
6. The maximum output current upon 5V is around 800mA, while on the 3.3V it is about 800mA.
7. The voltage regulator allows to use up to 18V as an input value, however, we do not recommend exceeding the recommended values aforementioned, since this can lead to excessive heat and damage the device.
Specifications:
Microcontroller ATmega2560
USB-TTL converter CH340
Power Out 5V-800mA
Power IN. 5V
Power IN. VIN/DC Jack 5V
Power Consumption 5V 220mA
Logic Level 5V
USB Micro USB
Clock Frequency 16MHz
Operating Supply Voltage 5V
Digital I/O 54
Analog I/O 16
Memory Size 256kb
Data RAM Type/Size 8Kb
Data ROM Type/Size 4Kb
Interface Type ISP
Operating temperature ?40??/+85??
Length x Width 38?54mm